bulgaria-kolaz

 

Bułgaria – kraj monastyrów i olejku różanego

 

Dzień 1.
Wyjazd z Łodzi o godz. 3.00. Przejazd przez Czechy,Słowację, Węgry do Serbii. Przyjazd na nocleg w okolicy Niszu (Jagodina) w późnych godzinach wieczornych, obiadokolacja.

Dzień 2.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd do Bułgarii
Przy sprzyjającej pogodzie wyjazd przez przejście Vryszka czuka do jaskini Magurata (Jaskinia Magura zachwyca odwiedzających turystów formacjami skalnymi – stalaktytami i stalagmitami o naprawdę potężnych rozmiarach. To także niezwykłe stanowisko archeologiczne. W jaskini zobaczyć można zobaczyć skalne malowidła będące śladem ludzi z epoki paleolitu, neolitu oraz epoki brązu),  po zwiedzeniu wyjazd do Belogradczika – oglądanie atrakcji przyrodniczej Bełogradcziskie Skały. Przyjazd do Sofii w godz.wieczornych, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

W przypadku b.złych warunków atmosferycznych przyjazd do Sofii około 13.00 – 14.00
14.00 - Wycieczka piesza po centrum stolicy Bułgarii– sobуr Św. Aleksandra Newskiego,
Cerkiew Św. Sofii, cerkiew Św.Petki Samardzijskiej, Zgromadzenie Narodowe, Prezydencja i Rada Ministrów,Teatr Narodowy, ruiny starożytnego miasta Serdica – stara nazwa Sofii
Czas wolny w centrum Sofii, przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzanie Sofii o ile w dniu 2. nie było tego. Przejazd do Rilskiego Monastyru – zwiedzanie najcenniejszego i największego zespołu klasztornego w Bułgarii (Lista UNESCO) oraz muzeum z bogatym zbiorem ikon. Przejazd do Płowdiw – drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii i jednego z najstarszych w Europie, wybrane Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do centrum Płowdiwu ,spacer po starej części miasta: cerkiew Św. Św.Konstantyna i Heleny, cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, Teatr Antyczny, Meczet “Dżumaja”, stadion rzymski.Przejazd obok Kazanłyka przez Sipka do Weliko Tyrnowo – trzeciej stolicy Bułgarii. Zwiedzanie wzgуrza historycznego Carewec oraz cerkwi Św.40 męczenników, spacer po malowniczym starym mieście, czas wolny. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5.
Po śniadaniu przejazd w kierunku wybrzeża Morza Czarnego. Przyjazd do Pomorie - zwiedzanie Grobowca Trackiego oraz Męskiego Klasztoru Św. Georgi - zbudowany po proroczym śnie jednego z robotników - Turka, który był nieuleczalnie chory. Odkrył on cudowne źródło, które go uleczyło. Wdzięczny za cud, razem z rodziną przyjął on wiarę chrześcijańską i zbudował małą kapliczkę, w miejscu, gdzie dziś stoi klasztor,  z czasem została ona rozbudowana i jest częścią dzisiejszego kompleksu. Przyjazd do Słonecznego Brzegu – zakwaterowanie w hotelu **** z opcją All Inclusive. Obiad w formie bufetu, przekąski popołudniowe, kolacja bufetowa z napojami bezalkoholowymi i alkoholowymi. Odpoczynek, czas wolny.

Dzień 6.
Po śniadaniu bufetowym wypoczynek do obiadu.Po obiedzie wyjazd do Neseberu. Spacer po mieście słynącym z pięknej zabudowy i licznych cerkwi (Lista UNESCO). Wstęp do cerkwi Metropolitalnej św. Stefana – zwiedzanie. W trakcie pobytu w Neseberze degustacja bułgarskich win i rakii - w lokalu, gdzie odbywa się degustacja, turyści mogą kupić bułgarskie wino, rakiję i wysokiej jakości bułgarskie kosmetyki na bazie olejku różanego. Czas wolny. Powrót do hotelu w Słonecznym Brzegu. Kolacja bufetowa z napojami bezalkoholowymi i alkoholowymi. Odpoczynek, czas wolny.

Dzień 7.
Po wczesnym śniadaniu bufetowym wyjazd do Warny. Zwiedzanie Muzeum Władysława Warneńczyka, które utworzone zostało w 1924 r. na terenie, na którym 10 listopada 1444 r . rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami krucjaty przeciwko osmańskiej ekspansji, dowodzonymi przez króla Polski i Węgier Władysława III i dowódcę Jana Hunyadyego, a wojskami osmańskimi pod wodzą sułtana Murada II (oglądamy zbroje i broń z XV w . znalezione na polu bitwy). Przejazd do atrakcji przyrodniczej Kamienny Las (Pobiti Kamani -  las skalnych kolumn niedaleko Warny fenomen geologiczny) . Wyjazd do Bałcziku – zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i Pałacu Rumuńskiej Krуlowej Marii. Powrót do Słonecznego Brzegu około 18:00.
18.00 – 20.30 - kolacja w hotelu w formie bufetu w restauracji hotelu, napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Dzień 8.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Serbii. Przyjazd do hotelu w okolicy Niszu ( Jagodina). Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9.
Po wczesnym śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd do Polski przez Węgry, Słowację i Czechy. Przyjazd do Łodzi w późnych godzinach nocnych.

 

Termin: 29.04 – 07.05.2023
Cena za osobę:
Grupa 20 os – 3 950 zł - bus
Grupa 24 os – 3 650 zł - bus
Grupa 30 os – 3 690 zł - autokar
Grupa 35 os – 3 450 zł - autokar
Grupa 40 os – 3 290 zł - autokar
Grupa 45 os – 3 150 zł - autokar

 

Cena obejmuje:
  • przejazd autokarem lub busem klasy turystycznej
  • 8 noclegów: hotele ***/****; pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami
  • 8 śniadań i 8 obiadokolacji
  • realizację programu
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie TU EUROPA /KL, NNW/
  • bilety wstępu i lokalnych przewodników
Cena nie obejmuje:
  • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny /TFG/ - 10 zł
  • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy /TFP/ - 10 zł