ALBAŃSKO – MACEDOŃSKA PRZYGODA

 

Dzień 1
Wyjazd z Polski wg poniższego rozkładu bez nocnych przejazdów:

  • 6.00 Brzeziny kościół Św. Anny, ul. Świętej Anny
  • 7.00 Łódź, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18 (naprzeciwko Dworca PKP Łódź Fabryczna),
  • Inne miejscowości wyjazdu po trasie do uzgodnienia. Jest możliwość wyjazdu z Warszawy od 4 osób do 8 osób za dodatkową opłatą 60 zł w 2 strony.

Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Suboticy. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 2
Po śniadaniu, wyjazd z hotelu przejazd przez Serbię i Macedonię przyjazd do Tirany, stolicy Albanii. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 3
Po śniadaniu, objazd Tirany autokarem. wyjazd do Kruji - pierwszej średniowiecznej stolicy Albanii. Najważniejszym zabytkiem tego miasteczka jest budowla warowna, w której znajduje się muzeum Skanderbega. W 1408 roku urodził się tutaj największy bohater narodowy Albanii - Gjergji Kastrioti Skanderbeu, czyli Jerzy Kastriota Skanderbeg. Przyjazd do Durres Wieczorem krótki spacer po mieście portowym, a zarazem drugim co do wielkości mieście Albanii – Durres. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 4
Po śniadaniu, czas wolny na plażowanie Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 5
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Wlory czas na rejs na wyspę Sazan i półwysep Karaburun. Najpierw przepływamy na wyspę Sazan, gdzie po wyjściu na brzeg zwiedzimy bazę wojskową oraz pozostałości po komunistycznym miasteczku. Kolejnym punktem będzie ogromna jaskinia pirata, do której częściowo wpłyniemy. Na koniec czeka nas odpoczynek na rajskiej, dzikiej plaży półwyspu Karaburun. Powrót do portu w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w okolicach Wlory. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Sarandy przez przełęcz Llogara. Trasa drogami wijącymi się w górach Ceruańskich wzdłuż Riwiery Albańskiej uchodzi za jedną z najpiękniejszych dróg Europy. Przyjazd do Butrint - to ruiny starożytnego miasta, którego teren został objęty ochroną w ramach parku narodowego (Parku Kombëtar i Butrintit). Znalazł się on również na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Przyjazd do Ksamila - Krótki spacer po mieście oraz czas na plażowanie. Przejazd do Sarandy. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 7
Śniadanie. Następnie przejazd do Gjirokastry, czyli jednego z dwóch albańskich miast ˗ muzeów, nazywane "miastem srebrnych dachów”, a także ze względu na liczne strome uliczki – "miastem tysiąca schodów". Zachwyca odwiedzających niezwykłą kamienną zabudową, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góruje nad nią potężna twierdza, z której można podziwiać niespotykany miejski krajobraz. W programie także spacer Starówką i przejście pod dom Envera Hodży, w którym obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne. Wyjazd z Albanii. Przejazd do Macedonii. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Ochrydy.

Dzień 8
Po śniadaniu, zwiedzanie Ochrydy - spacer urokliwymi uliczkami centrum miasta, nadbrzeżną promenadą, zwiedzanie Cerkwi św. Jana Teologa w Kaneo, Twierdzy Cara Samuela, z której roztacza się najpiękniejszy widok na Jezioro Ochrydzkie, Zatoki Kości. Następnie rejs wokół Jeziora Ochrydzkiego oraz wizyta w Klasztorze Św. Nauma. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 9
Po wcześniejszym śniadaniu, wykwaterowanie. Przejazd przez Park Narodowy Mawrowo, który położony jest wzdłuż zachodniej granicy kraju i obejmuje m.in. masyw gór Korab. W ich obrębie znajduje się najwyższy szczyt Macedonii – Korab, będący też najwyższym szczytem Albanii. Cały teren parku jest wymarzonym miejscem do uprawiania najróżniejszych form turystyki aktywnej. Oczywiście najbardziej popularne są trekkingi, jazda na rowerach górskich czy narciarstwo. Jednak okolica ta słynie również z ciekawych zabytków oraz bogatej kultury ludowej. Wyjazd w strone Skopje, po drodze postój przy kolorowym meczecie w Tetowo z możliwością wejścia do środka. Przyjazd do Stolicy Macedonii Północnej - Skopje. Jest to miasto wzbudzające mieszane uczucia. Z jednej strony można tam poczuć ducha przeszłości, który unosi się nad urokliwą dzielnicą bazarów, czyli Czarszija. Z drugiej zaś strony miasto wypełniają mniej lub bardziej udane pomniki, których ilość może przyprawić o zawrót głowy. To pomieszanie stylów: jednym bardzo się podoba, innym niekoniecznie. Niemniej warto Skopje odwiedzić, by wyrobić sobie zdanie na temat tego macedońskiego miasta. Możliwość zwiedzania Muzeum Św. Matki Teresy oraz spacer po centrum. Czas wolny, w godzinach popołudniowych wyjazd w kierunku Polski. Obiadokolacja i nocleg na terenie Serbii.

Dzień 10
Po śniadaniu wyjazd przez Węgry do Polski. Powrót do Łodzi w późnych godzinach wieczornych.

 

Terminy:
22.06.2024 – 01.07.2024,
15.08.2024 – 24.08.2024
Cena: 2.400 zł + bilety wstępu i lokalni przewodnicy - obligatoryjnie 135 €
zbierane w autokarze przez pilota.
Nie podlega rozliczeniu.

Cena obejmuje:
- przejazd autokarem lub busem klasy turystycznej
- 9 noclegów: hotele **/***/****; pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami
- 9 śniadań i 9 obiadokolacji
- realizację programu
- opiekę pilota
- opiekę licencjonowanych przewodników
- ubezpieczenie TU EUROPA /KL, NNW/

Cena nie obejmuje:
- pakietu do realizacji programu 135 EUR płatne obligatoryjnie /nie podlega rozliczeniu/
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny /TFG/ - 10 zł
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy /TFP/ - 10 zł
- dopłaty do pokoju 1 osobowego – na zapytanie
- wydatków własnych

 

 

Organizator: Wilejka